IP Kamera Sistemleri

IP Kamera Sistemleri

İp kamera sistemleri hayatımızı daha da kolaylaştıracak çözümler sunuyor. Artık ofisten müstakil eve, küçük esnaf dükkanından büyük residance dairelere, fabrikalara ,okullara, parklara ve hatta otoyollara kadar hemen hemen her alanda ihtiyaç duyduğumuz  güvenlik kamera izleme sistemleride teknoloji karşısında duramayarak  her gün  yapılarını geliştirmekte ve bize sınırsız imkanlar tanımakta. Teknolojinin gelişmesi ve sistemlerin değişmesi her zaman iyimidir? Herkes tarafından kullanılabilir fiyat aralığına indiğinde ve altyapı maliyetini düşürdüğünde , evet olabilir. Bu bağlanma 3-4 yıl öncesine nazaran IP kamera sistemleri  fiyatları , dahada ekonomik hale gelmiştir. Bilişim teknolojilerinin gelişimi, elektronik güvenlik sistemlerin birbirleri ile sorunsuz haberleşebilmesi ve maksimum tasarrufu, IP kameralar ve IP cctv kamera teknolojisini vazgeçilmez hale getirmiştir.

Uzman görüşleri pazarın ileride tamamen IP sistemlere döneceği yönündedir. Ayrıca kablo çekmeye gerek olmadığı, dolayısıyla kablolamadan oluşacak sorunların ortadan kalktığı, dijital teknoloji, ses ve görüntü kalitesi mükemmel IP network kamera sistemi teknolojisi, aslında nasıl bir altyapı istiyor? Sistem nasıl işliyor? Hangi durumda getirilerinden maksimum yararlanılabiliniyor?  IP kamera; ayrıca bir bilgisayar yada kayıt cihazı gerektirmeyen, network de bulunan hu' bınıza direk RJ45 uçla bağlanılan ve verilecek olan IP numarası üzerinden erişilecek görüntü izlemenizi sağlayan kameradır. Bu kameralar aynı zamanda kayıt yapmanızı da sağlamaktadır. Ancak bu durumda bir  bilgisayar  (ki biz bunlara Workstation adını veriyoruz) ve bir kontrol yazılımı gerekmektedir. Böylece Workstation üzerinde bulunan istediğiniz kapasitedeki harddiskinize yazılım sayesinde kayıt yapabilmektedir. IP kamera sistemi kurulumunu yapabilmek ve networke bağlamak tamamen network teknolojisini bilmekle alakalıdır.

ip kamera sistemi

Mevcut network üzerinden herhangi bir güçlendirme yapmadan kaç adet IP kamera sistemini bağlayabileceğiniz, Workstation olarak hazırlanacak bilgisayarın konfigirasyonu nasıl olacağı, İzleme, kayıt ve yönetim için kullanılacak yazılımın kapasitesinin ne olacağıdır.Megabit networkler de IP kameraları en fazla 4-10 adede kadar bağlayabilir, hız kaybı yaşamadan  farklı PC lerden bağlayarak istediğiniz IP kamerayı rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Böylece görüntü transferinin networke vereceği yükte oldukça hafif olacaktır.

Ancak kamera sayınız 10 adet üzerine çıkmaya başladığında mevcut networkünüzün Gigabit olarak yenilenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda 20-30-40 adet ve üzerine çıkıldığında Workstation konfigrasyonunuzda Gigabit yapıya göre tasarlanmalı . Sağlıklı olması açısından 10 adetin üzerinde IP kamera ile güvenlik amaçlı izleme ve kayıt yapmak istiyorsanız; Kayıtlar için farklı , izleme ve yönetim için farklı bilgisayarlar kullanmalısınız. Bunun en büyük sebebi, kayıtların maksimum güvenlikte olmasını sağlamak ve sistemde hazar görmesini engellemektir. Workstation konfigrasyonunuzda  Gigabit yapıya göre tasarlanmalıdır. Sağlıklı olması açısından 10 adedin  üzerinde IP kamera  ile güvenlik amaçlı izleme ve kayıt yapmak istiyorsanız;kayıtlar için farklı , izleme ve yönetim için farklı bilgisayarlar kullanmalısınız. Bunun en büyük sebebi , kayıtların maksimum güvenlikte olmasını sağlamak  ve sitemde hasar görmesini engellemektir. Workstation konfigrasyonu belirleme işi tamamen sistemin teknik yapısı ile ilgili olup , çözümü aldığımız proje firması yada ana distribütör firmalardan da  talep edebileceğiniz bir bilgi  olmaktadır. İzleme ve kayıtları yapabilmek, farklı fonksiyonlara göre kameraları yönetmek için piyasada hemen her türlü IP kameraların yazılımı mevcuttur. Bu yazılımlar genelde 16 kameraya kadar ücretsiz olarak kullanıcıya verilen 16 kamera üzerinde ücretli olarak satılan, sisteminizi sağlıklı bir şekilde yönetmenize yardımcı olan en büyük faktördür. IP kameralar, dünyanın nesrinde olusanız olun istediğiniz anda internetten bağlanarak kontrol edebileceğiniz oldukça esnek bir yapıya sahiptir.